Zihnin Yasaları – Kendini Gerçekleştiren Kehanet

“Neye İnanıyorsak, Onu Yaşarız!”

Merhaba Sevgili Dostum 🌟,

Bugün seninle zihnin yasaları serimizin üçüncü yazısını “Beklenti Yasası” nı paylaşacağım. Hayatımızda olmasını beklediğimiz şeylerin özellikle de “kötü şeylerin” hep başımıza geldiğini fark etmişsindir. İşte bu yazımızda seninle, inandığımız şeylerin neden gerçekleştiğini anlamamıza yardımcı olacak iki muhteşem konsepti paylaşacağım: “Algıda Seçicilik” ve “Kendini Gerçekleştiren Kehanet“. Bu konular, hem kişisel gelişimde hem de terapi süreçlerinde büyük önem taşıyor. Hazırsan, bu ilginç yolculuğa başlayalım! 😊

Algıda Seçicilik:

“Görmek İstediğimizi Görürüz!”

Hayatımızda her gün binlerce bilgiyle karşılaşıyoruz. Peki, beynimiz bu bilgi selini nasıl işliyor? İşte burada “Algıda Seçicilik” devreye giriyor. Bu, beynimizin bize önemli gelen bilgilere odaklanmasını sağlayan bir mekanizma. Örneğin, yeni bir araba almayı düşündüğünüzde, birden o arabanın her yerde olduğunu fark edersiniz. Aslında araba sayısı artmamıştır, sadece sizin algınız değişmiştir. Veya aradığınız işi bulabileceğinize inancınız tamsa, yaşam size milyonlarca veri içinden tam da aradığınız işi fark etmenizi (bulmanızı) sağlayacaktır.

Bu konsept, psikolojide “Seçici Dikkat” olarak da bilinir ve bize gösterir ki, odaklandığımız şey gerçekten önemlidir. Bu yüzden, olumlu düşünce ve hedeflerimize odaklanmak, hayatımızda olumlu değişiklikler yapmamıza yardımcı olur.

Kendini Gerçekleştiren Kehanet:

“Düşündüğümüz Gibi Yaşarız!”

Bir diğer ilginç konsept ise “Kendini Gerçekleştiren Kehanet”. Bu, inandığımız şeylerin gerçekleşme eğiliminde olduğu anlamına gelir. Eğer başarısız olacağımıza inanırsak, bilinçaltımız bu inancı doğrulayacak şekilde hareket eder ve sonuçta gerçekten başarısız oluruz. Tersi de mümkündür; başarılı olacağımıza inanırsak, bu inanç bizi başarıya götüren adımları atmaya teşvik eder ve muhtemelen başarılı oluruz.

Bu konsept, Robert Merton tarafından sosyolojide tanımlanmıştır ve psikoloji, eğitim, iş dünyası gibi birçok alanda etkisini gösterir. İnançlarımızın gücünü anlamak, hayatımızı daha iyi yönlendirmemize yardımcı olabilir.

Sonuç:

“Güç Senin İçinde!”

Algıda seçicilik ve kendini gerçekleştiren kehanet, hayatımızı anlamlandırmada ve yönlendirmede bize büyük güç verir. Bu bilgilerle donanarak, hayatımızda istediğimiz değişiklikleri yapabilir, hedeflerimize ulaşabiliriz. Unutma, her şey senin elinde ve senin algında başlar.

Bu hafta, bu konseptleri hayatında nasıl gözlemleyebileceğini düşün. Yazının sonunda senin için uygulama önerileri bırakıyorum. Ve tabii ki, deneyimlerini benimle paylaşmayı unutma! Senin düşüncelerin, bu yolculukta benim için çok değerli. 🌈

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere! Kendine iyi bak ve her zaman olduğu gibi, hayata pozitif bir bakış açısıyla yaklaş. Sana kocaman sarılıyorum! 🤗✨

Bu arada… Eğer okumadıysan bu yazı serisinin ilk iki yazısını da okumanı çok tavsiye ederim 🩷

Uygulama Önerileri

 • Günlük Hayatta Algıda Seçicilik: Günlük rutinlerinizde, olumlu ve olumsuz olaylara nasıl odaklandığınızı gözlemleyin. Bu, algınızın farkında olmanıza yardımcı olur. Özellikle “haber kanalları” gibi programları dinlerken zihninizden geçen düşüncelere dikkat edin. Çevrenizdeki olumsuzlukların sizi ne kadar etkilediğini fark edin!
 • Kendini Gerçekleştiren Kehanetin Farkında Olmak: Hedeflerinize ulaşmak için pozitif düşünceyi kullanın, hayaller kurun, ancak aynı zamanda gerçekçi eylem planları yapın.
  Bu konuda kendinizi geliştirmek için “Walt Disney” stratejisini uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili daha fazla bilgi almak için aşağıdaki yazımızı okuyun.

Kitap Önerileri

 1. Algıda Seçicilik:
  • Goldstein, E. B. (2014). Bilişsel Psikoloji: Zihin ve Beyin. Bu kitap, algı ve dikkat süreçlerini detaylı bir şekilde ele almaktadır.
  • Kahneman, D. (2011). Hızlı ve Yavaş Düşünme. Kahneman’ın bu eseri, karar verme süreçlerinde algının rolünü açıklamaktadır.
 2. Kendini Gerçekleştiren Kehanet:
  • Merton, R. K. (1948). The Self-Fulfilling Prophecy. Antioch Review. Bu makale, kendini gerçekleştiren kehanet kavramını tanımlayan temel kaynaktır.
  • Rosenthal, R., & Jacobson, L. (1968). Pygmalion in the Classroom. Bu çalışma, öğretmen beklentilerinin öğrenci performansı üzerindeki etkisini inceleyerek kendini gerçekleştiren kehanetin eğitimdeki rolünü gösterir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı...

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler...

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili...

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler ve Çözüm Yolları

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili Olarak Dokunmanın Gücü

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Hizmet Sevgi Dili: Yardım ve Desteğin Gücüyle İlişkilerinizi Güçlendirin

Hizmet sevgi dili nedir? Eylemlerinin gücünü keşfedin. Pratik öneriler ve örnekler.

Başarıdan Şüphe Etme – Impostor Sendromu

Başarılarından şüphe mi ediyorsun? impostor sendromunu tanı. Kendine olan güvenini yeniden kazan!

Hediye Alma: Sevgi Dili Olarak Anlamlı Hediyelerin Gücü

Sevgi dili olarak hediye almanın gücünü keşfedin.