Subliminal Mesajlar

Subliminal mesajlar onlarca yıldır var, ama tam olarak nedirler?

Subliminal mesajlar, bir kişinin davranışını bilinçli olarak farkında olmadan etkilemek için tasarlanmış gizli mesajlar veya görüntülerdir. Tanım olarak; bilinçaltı mesajlar bireyin bilinçli algılama eşiğinin altındaki duyusal girdilerdir.
Reklam, film ve video oyunları gibi birçok farklı alanda kullanılırlar. Bu yazıda bilinçaltı mesajların tarihçesini, nasıl çalıştıklarını, ne sıklıkla ve nasıl kullanıldıklarını anlatmaya çalışacağım.

Önce Tarihçe

Subliminal mesajlar da neyin nesi? Kulağa sevimsiz bir bilimkurgu filminden çıkmış gibi geliyor. Şaşırtıcı bir şekilde, bilinçaltı mesajlar düşündüğünüzden daha uzun süredir var.
Bilinçaltı mesaj kavramı, James Vicary adında bir pazarlamacının Fort Lee, New Jersey’deki bir sinema seyircisine iki mesaj yerleştirdiği iddia edilen 1957 yılına kadar uzanıyor. Mesajlar “Coca-Cola İç” ve “Patlamış Mısır Ye” idi ve her ikisi de ekranda süper yüksek hızlarda yanıp sönüyordu. Amaç seyirciyi daha fazla patlamış mısır ve soda almaya yönlendirmekti.

(Filme eklenen görüntü)

Peki, gerçekten işe yaradı mı? Vicary patlamış mısır ve kola satışlarının %18.1 gibi etkileyici bir oranda arttığını iddia etti. Ancak daha sonra deneyin sahte olduğunu söyledi ve bu iddialar hiçbir zaman kanıtlanamadı.

Bununla birlikte, insanları bilinçaltları aracılığıyla manipüle etme fikri, bir aldatmaca değildi. Aslında, 1960 yılında psikolog Ernest Dichter, bilinçli zihnin işleyemeyeceği kadar hızlı bir şekilde ekranda yanıp sönen kelimeleri içeren meşru bir deney yaptı. Araştırması, bu mesajların davranışlarımızı etkileyebileceğini öne sürdü ve bu da bilinçaltı mesajlarla ilgili başka deneylerin yapılmasına yol açtı.

Görünen o ki, bilinçaltı mesajların ne kadar etkili olabileceği hala tartışılsa da, son yıllarda pazarlama ve reklamcılıkta kullanılan ilginç bir araç haline geldi.

Subliminal mesajlar nasıl çalışır?

Televizyon programlarının ve filmlerin arka planında gizli mesajların veya görüntülerin belirdiğini hiç fark ettiniz mi? Nasıl çalıştıklarını hiç merak ettiniz mi? Aklınızı çalıştırmanın zamanı geldi çünkü bilinçaltı mesajlaşma bir şehir efsanesinden daha fazlası…

Subliminal mesajlaşma, bilinçli algı eşiğinin altında bilgi sağlayarak çalışır. Bu, mesajın o kadar hızlı veya sessiz bir şekilde sunulduğu anlamına gelir ki, bilinçli farkındalığı atlar ve doğrudan bilinçaltı zihnimize gider. Bu şekilde, biz farkına bile varmadan kararlarımızı ve tepkilerimizi etkileyebilir.

Bu nasıl mümkün olabilir diye düşünüyor olabilirsiniz. Her şey beynimizin bilgiyi işleme biçimiyle ilgili. Zihnimiz aynı anda çok miktarda bilgiyi işleyebilir ve genellikle fark edilmeyen şeyler daha etkili bir şekilde işlenir. Bu nedenle küçük mesajlar davranışlarımız üzerinde bu kadar güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Özetle; Bilinçaltı mesajlaşma gerçektir ve günlük yaşamın içindedir. Ancak çok fazla endişelenmeyin, eğer sosyal medya tarafından yürütülen akıllı reklamların hayranıysanız, zaten muhtemelen alışkanlıklarınızda herhangi bir değişiklik fark etmeyeceksiniz – belki sinemada daha fazla patlamış mısır satın almak dışında! -😂

Bu arada eğlenceli bir gerçek: Bilim insanları bilinçaltı mesajların kan basıncının veya kalp atış hızının artması gibi fizyolojik tepkilere bile neden olabileceğini keşfetti!

Bilinçaltı mesajlarını kendiniz için kullanmayı merak ediyorsanız, olumsuz değil olumlu onaylamalar içerdikleri sürece genellikle güvenli kabul edildiklerini unutmayın. Ayrıca, bilinçaltı mesajları kullanmanın sonuçlarının fark edilebilir hale gelmesinin biraz zaman alabileceğini de unutmayın.

Ne sıklıkta kullanılıyorlar

Subliminal mesajlar, reklam kampanyalarında ilk kez kullanıldıkları 1950’lerden beri varlar. O zamandan bu yana, bir pazarlama aracı olarak giderek daha popüler hale geldiler ve çok sayıda sektörde tüketici davranışını etkilemek için kullanıldılar. Günümüzde bilinçaltı mesajların yaygınlığını tam olarak ölçmek zordur, ancak televizyon, radyo, filmler ve video oyunları da dahil olmak üzere birçok medya türünde yaygın olduklarına inanılmaktadır.

Subliminal mesajlar özellikle reklamcılıkta yaygındır ve televizyon reklamlarında, basılı reklamlarda ve hatta çevrimiçi reklamlarda bulunabilir. Ayrıca ürün ambalajlarında ve etiketlerinde de kullanılırlar. Birçok kişi bilinçaltı mesajların belirli markalar ve şirketler tarafından tüketicileri ürünlerini satın almaları yönünde etkilemek için kullanıldığını iddia etmektedir.

Subliminal mesajlar müzikte de bulunabilir. Müzik yapımcıları şarkılara gizli sesli mesajlar veya dinleyicilerin düşünce ve davranışlarını etkileyen ince arka plan sesleri ekleyebilir. Bu durum özellikle rap, rock ve hip-hop gibi genellikle bilinçaltı mesajlar içeren şarkı sözleri içeren belirli türler için de geçerlidir.

Özetlemek gerekirse, bilinçaltı mesajlar tüm medya türlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Yaygınlıkları yıllar içinde artmıştır ve şu anda her zamankinden daha yaygın olarak kullanılmaktadırlar. Bilinçaltı mesajların etkinliği hala tartışma konusu olsa da, bugün toplumumuzda yaygın oldukları inkar edilemez.

Peki bilinçaltı mesajlar tarafından ustaca manipüle edilip edilmediğimizi nasıl anlayabiliriz? Ne yazık ki bunları tespit etmenin kesin bir yolu yok, ancak birkaç uyarı işareti var. Kendinizi garip bir şekilde belirli bir ürüne çekilmiş ya da düşünmeden bir şey satın almak zorunda hissediyorsanız, bu bilinçaltı bir mesajdan etkilendiğinizin işareti olabilir. Ancak endişelenmeyin – sinsi olsalar da yenilmez değiller! Farkındalığınızı arttırdığınız ve iç gözlemcinizi dikkatle izlediğiniz sürece, kendinizi bu gizli mesajlardan koruyabilir ve daha iyi, daha bilinçli kararlar verebilirsiniz.

Haydi gelin şimdi subliminal mesaj örneklerine beraber bakalım;

Cocacola nın sonradan kaldırılan reklam filmi

ve Pepsi’nin meşhur neon kutuları. Tek başlarına bir anlam ifade etmese de raflarda üst üste konulduklarında bakın ortaya ne çıkıyor.

Bir reklam yarışmasını birincilikle bitiren bu resim ne mesaj veriyor olabilir…

Bir “çocuksuz tatil” beldesi reklamı…

Özellikle yazıya da dikkatinizi çekmek istiyorum… Ve beyefendinin sol eline dikkat edelim…

Çizgi filmlerimiz…

Eskilerden bir reklam…

Gerçekten???

Kuzuların sessizliği filminin afişi. Arıya dikkat edelim lütfen…

Fight Club filminin içine eklenen görüntü…

Yorumu size bırakıyorum…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı...

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler...

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili...

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler ve Çözüm Yolları

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili Olarak Dokunmanın Gücü

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Hizmet Sevgi Dili: Yardım ve Desteğin Gücüyle İlişkilerinizi Güçlendirin

Hizmet sevgi dili nedir? Eylemlerinin gücünü keşfedin. Pratik öneriler ve örnekler.

Başarıdan Şüphe Etme – Impostor Sendromu

Başarılarından şüphe mi ediyorsun? impostor sendromunu tanı. Kendine olan güvenini yeniden kazan!

Hediye Alma: Sevgi Dili Olarak Anlamlı Hediyelerin Gücü

Sevgi dili olarak hediye almanın gücünü keşfedin.