Deprem Psikolojisi – Ne Yapmalıyız

Deprem psikolojisi… Kahramanmaraş depremi…

6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Depremi…
Yüreğimiz burkuldu…
Düğümlendik…
Çok zor günlerden geçiyoruz…
Acımız büyük…
Bir tarafımız yardım etmek istiyor, diğer tarafımız çaresiz…

Bu süreçte umudumuzu kaybetmemek ve yaşamdan kopmamak önemli.
Yaşam ve Ölüm içimizdeki iki önemli arketip. Yaşam arketipi neşeyi, heyecanı, umudu getirirken, Ölüm arketipi yenilenmeyi ve tabi yanında depresyonu, kaygıyı da getiriyor… Hatta bazen yenilenme süreci ölüme kadar uzanabiliyor…

Depremin Psikolojik Etkileri

Suçluluk duygusu: Kendinizi nedensiz yere yetersiz veya suçlu hissediyor olabilirsiniz. Geride kalanların kendilerini suçlu hissetmeleri en sık rastlanan durumlardandır. Aklen bu durumun sizin suçunuz olmadığını bilseniz bile içiniz çaresizlikle kıvranır. Sık sık bu durumun sizin suçunuz olmadığını kendinize tekrar edin..

Korku ve endişe: Deprem yaşayan veya etkilerine tanık olan kişilerin, sonrasında nedensiz korku ve endişe duymaları sıklıkla rastlanan bir durumdur. Geceleri sıçrayarak uyanma. Kabuslar görme, nedensiz korku ve endişe hali beklenen durumlardır. Gece uyanırsanız, depremi düşünmek yerine, dikkatinizi nefesinize verin ve sayarak nefes alın.
4 Al – 4 Tut – 8 ver şeklinde bir nefes, parasempatik sisteminizi aktive ederek rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Travma: Türkiye gibi deprem kuşağında yaşayan kişiler, bizzat depremi yaşamış olmasalar bile, depreme ve depremin olası sonuçlarına tanık oldukları için, sevdiklerini kaybetme korkusu, nedensiz bunalma, sıkıntı veya benzer hisler geliştirebilirler.
Akşamları yatmadan 2 saat önce haberleri veya vurdulu kırdılı şeyleri izlemeyi bırakın. Sakin, huzurlu bir müzik, samimi bir sohbet stres seviyenizi azaltmanıza yardımcı olur.

Stres: En sık görülen sonuçlardan biri de, deprem sonrasında kişinin yaşama – sisteme – içinde bulunduğu ortama – karşı güven duygusunun azalmasıdır. Özellikle evinin içinde bile kendini güvende hissedememe stres seviyesinin artmasına neden olur.
Lütfen evinizin içinde güvenli alanlar oluşturun. Deprem çantanızı hazırlayın. Bu alanın varlığını bilmek sizi rahatlatacaktır.

Duygusal istikrarsızlık: Deprem yaşamanın sonucu olarak insanlar ani duygusal değişiklikler, duygusal aşırıya kaçma, duygusal boşluklar gibi durumlarla karşılaşabilir.

Bu tür durumlar insanlar üzerinde uzun süreli etkiler bırakabilir ve yardım almamaları durumunda depresyon, kaygı gibi daha ciddi mental sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu nedenle profesyonel yardım almayı düşünün.

Deprem Sonrası Psikolojik Yardım

Peki ne yapmalıyım…

Eğer deprem sırasında yakın bir bölgedeyseniz veya (hatta) sonuçlarını televizyondan izlediyseniz, yani kısaca depreme maruz kaldıysanız. Aşağıdaki önerileri ciddiye alın ;

1) Dinlenme : Kendinizi fiziksel olarak ve duygusal olarak dinleyin ve kendinize dinlenme – rahatlama zamanı verin.

2) Güvende hissetmek için güvenli ve rahat bir ortam yaratmak: Evinizde güvende hissetmenizi sağlamak için evinizi yeniden düzenleyin ve güvenli bir ortam yaratmaya çalışın.

3) Bağlantı kurmak ve destek almak: Ailenizle, arkadaşlarınızla konuşun. Duygularınızı ifade edin. Tercihen profesyonel bir terapist ile bağlantı kurun ve destek alın.
Özellikle EMDR’nin bu tür durumlarda çok etkili sonuçlar aldığı bilinmektedir.
Mutlaka işinde uzman bir terapisti tercih edin! Ama çevrenizde size bunu uygulayabilecek terapist yok ise internet üzerinde işe yarayacak pek çok uygulama veya video bulabilirsiniz…
EMDR videosu için tıklayın.4) Aktif olmak – Fiziksel aktiviteler yapmak: Fiziksel aktivite yapmak, deprem atlatan insanların daha pozitif, enerjik ve motivasyonlu hissetmelerine yardımcı olur. Açık havaya çıkın, yürüyüş veya egzersiz yapın.

5) Olumlu düşünceler ve hayaller kurmak: Gelecekteki hedefleri ve hayalleri olumlu bir şekilde kurmak, geçmişe odaklanmak yerine gelecekteki pozitif fırsatları fark etmeye çalışmak kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.
Yapmak istediğiniz şeyleri düşünün ve kendinize bir hayal panosu hazırlayın. Çıkmak istediğiniz o büyük tatili veya yeni başlayacağınız programı planlayabilirsiniz…

Sonuç

Diyeceğim o ki elimizden gelenin en iyisini yaptıktan sonra, günlük rutinlerimize – yaşamaya devam etmemiz psikolojik sağlığımız için önemli…

Hedef, elimizde olmayan şeyler için üzülmek yerine, yardıma odaklanmak ve bize ihtiyaç duyulduğunda yardıma hazır olabilmek olmalı.

Çevrendekilerin sana ihtiyacı var. Haydi, yaşamaya, yaşatmaya, çevremize umut olmaya devam edelim… 🙏


Bu yazı ilgili çekti mi? Otomatik Düşüncelerini nasıl kontrol edebileceğini öğrenmek ister misin? Linkini buraya bırakıyorum.


Kahramanmaraş Depremi Deprem Psikoloji Yardım Deprem Kahramanmaraş Maraş depremi yardım psikolojik psikoloji yardım Psikolojik etkileri Türkiye Deprem Psikolojik Yardım KahramanmaraşTürkiye Deprem Psikolojik Yardım Kahramanmaraş”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı...

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler...

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili...

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Bilinçaltı Nedir ve Bilinçaltı Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilinçaltı temizliği ile özgüvenini arttır.

Özgüven Eksikliği: Belirtiler, Nedenler ve Çözüm Yolları

Özgüven eksikliği nedir ve nasıl başa çıkılır?

Eğlenceli kişilik inanç testi

Kişilik Profilini Öğren

Imposter Sendromu Testi

Imposter Sendromu Testi - Sahtekarlık Sendromu Testi

Beş Sevgi Dili Testi

Bu Beş Sevgi Dili Testi ile ilişkin için yeni bir lisan öğren. Kendini ve sevgilini tanı.

Fiziksel Temas: Sevgi Dili Olarak Dokunmanın Gücü

Fiziksel temas sevgi dili nedir? Sevgi dili olarak dokunmanın gücünü keşfedin.

Hizmet Sevgi Dili: Yardım ve Desteğin Gücüyle İlişkilerinizi Güçlendirin

Hizmet sevgi dili nedir? Eylemlerinin gücünü keşfedin. Pratik öneriler ve örnekler.

Başarıdan Şüphe Etme – Impostor Sendromu

Başarılarından şüphe mi ediyorsun? impostor sendromunu tanı. Kendine olan güvenini yeniden kazan!

Hediye Alma: Sevgi Dili Olarak Anlamlı Hediyelerin Gücü

Sevgi dili olarak hediye almanın gücünü keşfedin.