Hoş geldin 🙂

Egzersiz eksikliği, günlük yaşantının getirdiği stres ve psikolojik baskılar; genellikle sırt ve bel ağrıları dâhil birçok sağlık probleminin ana nedenidir. Hedefe yönelik hareketler ile tendonları, kasları, kas bağlarını güçlendirmeyi ve aynı zamanda eklemleri korumayı mümkün kılan Çin stili "Taiji", birçok sağlık sorununu çözme konusunda oldukça etkilidir.

IWKA Taiji sadece kas-iskelet sistemini güçlendirilmekle kalmaz. Öğrenmeye başladığınızda, gün geçtikçe daha fazla rahatlama hissi ve vücut hâkimiyetine sahip olursunuz. Yaşam kalitesi açısından faydalarını günden güne daha fazla hissetmeye başlarsınız. “Zihin rahatlığı, konsantrasyon artışı, daha iyi uyuma, günlük enerjiyi arttırma, daha az yorgun ve daha dengeli hissetme, gereksiz stres ve gerilimi azaltma…” Taiji’nin faydalarından sadece birkaçı olarak sayılabilir.

Neden Biz

IWKA bünyesinde öğretilen Taiji Sistemi, Beden, Zihin ve Enerji dengesi ile uyumunu en üst seviye çıkarmak için bir araç olarak düşünülebilir. Merkezi Hong Kong'da olan dünya çapında bir Organizasyonun (IWKA – Internal Wisdom Knowledge Association) parçasıyız. Türkiye Baş Eğitmeni Sifu Buğra Ünalmış, doğrudan organizasyonun kurucusu Büyük Usta Sifu Sergio Pascal Iadarola'dan öğrenmektedir. IWKA Taiji, Sifu Sergio'nun bu disiplinin Yang stili üzerinde yaptığı derin bir inceleme ve araştırmalarının sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Bu manada IWKA bünyesinde öğretilen Taiji, Avrupa'da yıllardır öğretilenlerle aynı içerikte değildir, farklı olarak birçok Taiji disiplininde kaybolan ve bilinmeyen öğretileri içerir. Sifu Sergio, Taiji stilini orijinal haline döndürmek için dünya çapında tanınan birkaç ustasından tüm detayları öğrenerek sistemi bir bütün haline getirmek üzere uzun yıllardan beri Hong Kong’da çalışmalarına devam etmektedir.

Tarihçe

Bize göre, IWKA Taiji bölümü, var olan en kapsamlı Tai Chi Chuan programını içermektedir. Müfredat, Sifu Sergio'nun Tayvan, Singapur ve Yeni Zelanda'daki Grand Master Huang Shen Shyan'ın birkaç farklı öğrencisinden öğrendiği Huang Taiji öğretileri ile başlamaktadır.

Ayrıca, IWKA Taiji, Sifu Sergio'nun GM Tian Zhaolin'in torunu Sifu Tian Bing Yuan'dan öğrendiği eksiksiz Tian Zhaolin serisini kapsamaktadır. Sifu Tian Bing Yuan, sistemi babasından, o da Yang Shou Hou'nun eğitim partneri olan babası Sifu Tian Zhaolin'den öğrenmiştir. Tian Zhaolin, Yang Jian Hou'nun evlatlık oğlu ve onun doğrudan öğrencisi olmuştur. GGM Yang Jian Hou'nun oğulları Yang Shao Hou ve Yang Chengfu, Yang ailesinin (楊氏 太極拳) 3. nesil Taijiquan'ı temsil etmekteydi.

Yang Shao Hou, on yıldan fazla bir süredir Tian Zhaolin'in eğitim ortağı olmuştur. Tian Zhaolin, Yang ailesiyle uzun yıllar birlikte yaşamıştır. Bu nedenle o, kardeşleri Yang Cheng Fu ve Yang Shao Hou ile birlikte Yang Lu Chan tarafından öğretildiği gibi Yang ailesinin tüm geleneksel Taiji'sini öğrenen çok az insandan biri olmuştur.

IWKA Taiji'de Huang Taiji 1. sınıftan 6. sınıfa kadar; Yang Taiji 7. sınıftan 9. sınıfa kadar öğretilir. Ayrıca, IWKA Taiji’nin bir parçası olarak Sifu Sam Tam'ın öğretileri de müfredatın içerisinde yer almaktadır.

IWKA Taiji programı aynı zamanda IWKA Wing Tjun programının bir tamamlayıcısıdır.

Müfredat

IWKA Taiji, esas olarak Huang Sistemi ve eski Yang Stiline odaklanır. Bu iki stil birbirlerini mükemmel bir şekilde tamamlarlar ve hatta temelinde aynı oldukları söylenilebilir; sadece IWKA Taiji müfredatının farklı noktalarında öğretilirler. IWKA’nın Kurucusu Sifu Sergio Iadarola'nın onlarca yıllık araştırma ve çalışmalarını içeren müfredat, sizi Taiji yolculuğunuzda istediğiniz kadar derine götürebilecek Yang Tai Chi' nin aşağıda belirtilen üç temeline dayanmaktadır.

1) GM Huang Shen Shyan tarafından geliştirilen “Huang Taiji Sistemi”;


  • Huang Taiji Rahatlama Egzersizleri (Song Shen Wu Fa),
  • Huang Taiji 37 duruş formu,
  • "Eriyen Adam" Zhan Zhuang (ayakta meditasyon duruşları),
  • Tüm iki kişilik “push hands” setleri.

  • NOT: IWKA Sisteminde, Taiji’ye başlangıç olarak öncelikle “içsel tarafa açılan bir kapı olarak” Huang Sheng Shyan öğretileri gösterilir. Burada ağırlıklı olarak Song (rahatlama) ve Ting (dinleme) geliştirmeye ve dış güç / fiziksel kuvvetten tamamen arınmaya odaklanılır.

    2) Gelişmiş 37 Duruş Formu ve bu ileri düzey formun itici motor gücü olarak kullanılan "Balon Adam" Zhan Zhuang (ayakta meditasyon duruşları) dahil “Sifu Sam Tam'ın Yang Taiji öğretileri”.

    3) Yang Stili Baduanjin (Sekiz İpek Eğirme) Qigong Formu, 88 Small Frame & Middle Frame Formları ve San Shou Formu dahil olmak üzere, Büyük Usta Tian Zhaolin'in torunu Sifu Tian Bing Yuan’den gelen tüm “Tian Zhaolin soyu Yang Taiji öğretileri